Cik man ir zināms, tad īsts tulkojums vēl nav izveidots šim vārdam, taču ļoti bieži tā apzīmēšanai izvēlas vārdus ārštata darbinieks un brīvmākslinieks. Manuprāt, šie nav labākie varianti, tāpēc šajā rakstā izmantošu vārdu frīlensers.Frīlenseri ir kādas konkrētas profesijas meistari, kas piekopj savu profesiju neatrodoties līgumsaistībās uz pilnu slodzi ar vienu darba devēju, tādējādi viņš vai viņa strādā dažādiem darba devējiem. Vārda jēdziens nāk no viduslaikiem, kur ar free lance jeb brīvo apzīmēja algotus karotājus, kas dienēja, lai uzlabotu finansiālo stāvokli. Savukārt mūsdienās frīlenseru parādīšanās vilnis sākās 20.gadsimta 90-tajos gados. Un tagad te ir iesaistītas tādas profesijas kā: konsultanti, tulki, žurnālisti, fotogrāfi, dizaineri, programmētāji, juristi, psihologi, tirdzniecības pārstāvji, aktieri, modeles utt.
Darba vieta un laiks
Lielākoties frīlenseru darba vieta ir pašu mājas. Tādējādi Jūs atbrīvojaties no mūzikas klausīšanās austiņās un citām brīvību atņemošām lietām, sēdēšanas sastrēgumos vai braukšanas pārpildītajā sabiedriskajā transportā utt. Taču, kad aiziet lieta līdz tam, ka sākas darbs mīkstās čībiņās un halātā, no tā cieš pats frīlensers, bieži vien arī viņa tuvinieki. Tas pats attiecināms uz darba laiku. Atcerieties, frīlenserim ir jābūt disciplinētam, lai neieslīgtu galējībās.
Samaksa par padarīto
Šis nav patstāvīgs darbs, tāpēc vienu mēnesi ir iespējams nopelnīt milzīgu summu, bet citā atkal gandrīz vai pat neko. Ja ziņkārība neliek mierā, tad vienīgais veids uzzināt savu mēnešalgu ir izrēķināt vidējos ienākumus ilgākā laika periodā, izdalot kopējo summu ar mēnešu skaitu. Aprēķina minimums būtu vismaz viens gads. Lai noteiktu sava darba cenas, ieteicams izpētīt tirgus situāciju. Kaut vai uzzinot cik prasa kolēģi, un cik gatavi maksāt klienti. Taču nosakot savu cenu, ir ieteicams novērtēt sevi pareizajai kategorijai, tas ir, īstajam līmenim, kas ietver sevī gan kvalitāti (profesionālisma līmeni), gan izpildes termiņa ilgumu. Parasti termiņš ir laika vienība, ko parasti mēra stundās vai dienās. Viens no galvenajiem kritērijiem cenas noteikšanai ir pašvērtējums!!!
Pienākumi
Ja ikdienišķā darbā darbinieks pilda kādus noteiktus pienākumus, tad frīlanseri var raksturot kā veselu biroju vienā personā, kas sarunājas ar klientiem, veido projektu, veic programmēšanu, pilda finanšu un juridiskos jautājumus utt. Un par karjeras kāpnēm te pat runas nav. Līdz ar to, šādu personu kvalitātes līmeni var noteikt pēc to izpildīto darbu skaita un darbu kvalitātes.
P.S. Ir ieteikumi rakstiet
